Opisać cudze życie jest łatwo, gorzej z własnym. Każdy chciałby wypaść lepiej, niż to wynika z końcowego rachunku. Zmarli nie mają już nic do powiedzenia, żywi mogą to i owo jeszcze wygładzić. Czy to powód, by sięgnąć po pióro? Sceptyk podtrzyma wątpliwości, optymista znajdzie rozwiązanie. Przekonany, iż prawda we własnej biografii jest mało zajmująca i nie nadaje się do poważnej publikacji, pokrzepiłem ją, jak dobrym winem - zmyśleniem. W tym duchu odnalazłem sens swojego przedsięwzięcia.
[Ze Wstępu]
Wspaniała książka, w której Autor rozlicza się z minioną epoką niechcianego dziś przez Polaków PRL-u, w oparciu o własne przeżycia i spostrzeżenia. Czyni to jednak w sposób nienapastliwy, taktowny, wyważony i bardzo prawdziwy.
/Karol Czejarek/
Zadanie sfinansowane z budżetu miasta Katowice
Piotr Roguski, rocznik 1945. Polonista, historyk literatury, emerytowany profesor w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu Kolońskiego (Universität zu Köln). Wykładowca na uczelniach polskich i niemieckich. Autor licznych prac w zakresie literackich związków polsko-niemieckich i niemiecko-polskich.
Opublikował m.in. książki: Tułacz polski nad Renem. Literatura i sprawa polska w Niemczech w latach 1831-1845 (Warszawa 1981), Aufsätze zur polnischen und deutschen Romantik (München 1996), Cmentarz polski w Dreźnie (Katowice 2000), Dzielny kosynier i piękna Polka. Powstanie listopadowe w poezji niemieckiej (Katowice 2004), Do przyjaciela wroga. Niemcy w poezji polskiej. Antologia (Katowice 2010), Polnische Literatur als Mentalitätsgeschichte (Nümbrecht 2011), (Nie) poszła za Niemca. Opowieść historyczno-literacka (Katowice 2018). Autor 5 tomików poetyckich. Współwydawca dwujęzycznego pisma społeczno-literackiego w Niemczech „Zarys”.